Az Audemars Piguet állandó kapcsolata a hírességekkel és befolyásos alakokkal a zene világában széles körben ismert. A részvételük túlmutat a tipikus nagyköveti szerepeken. Ezek közül a legutóbbi vállalkozás a Royal Oak Perpetual Calendar „Cactus Jack”, melyet Travis Scott-tal készítettek. Most pedig a figyelem középpontjába állítják a művészt és híres óra kedvelőt, John Mayert. Bemutatjuk a Royal Oak Perpetual Calendar „John Mayer” Limited Edition 26574BC-t, egy óra, mely egyaránt rendelkezik kortárs bájjal és történelmi jelentőséggel.
Első pillantásra, ami észrevehető, az talán nem tűnik forradalmi változásnak. A limitált kiadású John Mayer Royal Oak Perpetual Calendar sok hasonlóságot mutat a standard modellekkel. Azonban az óra jelentősége a számlap aprólékosságában, textúrájában és inspirációiban rejlik. Az Audemars Piguet úgy döntött, hogy búcsút int kedvelt óraművének, az 5134-esnek, ami eltér a klasszikus 2120-es óraműtől(ami most már megszüntetésre került). De erről hamarosan mélyebben is beszélünk.
Először is, beszéljünk magáról az óráról. John Mayer, a márka hosszú ideje kitartó barátja és szenvedélyes óra gyűjtője úgy döntött, hogy saját stílusát viszi bele a Royal Oak Perpetual Calendarba, ami biztosan sok gyűjtőt örömmel fog majd eltölteni. Úgy tűnik, hogy a szándék az volt, hogy egy kortárs értelmezést kínáljon a márka egyik leghíresebb és legkeresettebb változatáról, a Royal Oak Perpetual Calendar Tuscan számlapjáról. Ez a textúrált felület, amelyet egykor kézi kalapácsolással készítettek, több alkalommal feltűnt a márka történetében, főként a 90-es években. Azóta ritka jelenséggé vált, megtalálható a Royal Oak Perpetual Calendariumokon, egy specifikus Royal Oak Jumbo modellen, valamint különböző klasszikus Perpetual Calendariumokon. Tavaly az Audemars Piguet bemutatta a Royal Oak Jumbo 16202BC-t kék textúrált számlappal, közvetlenül ezekből a vintage modellekből inspirálódva.
Ebben az esetben Mayer valami markánsan másra voksolt, lényegesen kortársabb, ugyanakkor vitathatatlanul lenyűgöző megoldást választott. Habár a márka nem említi egyértelműen a toszkán hatást, jelenléte kétségtelen. Az Audemars Piguet a számlapot úgy írja le, hogy az az ég kiterjedését idézi. „Crystal Sky” néven ismert számlapot, egy bélyegeléses eljárással érik el. Az Audemars szerint „A réz számlap lemezét egy új csillogó mintázattal dolgozták ki, melyet szabálytalan formájú, kristályokra emlékeztető alakzatok alkotnak, melyek éles szögei és csiszolatai fényessé teszik a darabot.” Mégis, ilyen bonyolult részletességet elérni egy számlappal nem kis teljesítmény.
Az eredmény egy textúra, ami természetes kristályra emlékeztet. Első ránézésre azt is hihetné az ember, hogy az óralap ozmiumból készült vagy valamilyen laborban előállított drágakőből. Meglepő módon azonban egyszerű rézből készült. Hatalmas elismerés az AP csapatnak, hogy ilyen lenyűgöző textúrát értek el egy általánosnak számító alapanyaggal.
Az óra további elemei bizonyos szinten megtartják a klasszicizmus egy fokát, és finom, mégis megkülönböztethető jellemzőket tartalmaz. A mélykék számlap, a Royal Oak védjegy színe, egy PVD eljárással érhető el. Az elrendezés következetes marad, a nap 9 óránál, a hónap és a szökőév 12 óránál, a dátum 3 óránál, és a holdfázis az 6 órakor látható egy aventurin hátteren. A számlap körül találhatjuk a hetek számozását.
Ami megkülönbözteti ezt a John Mayer kiadást, az a világoskék központi hétmutató és az egyedi változtatás a dátum jelzőn. A piros 31-es jelzőt fehérre cserélték, míg a 31-es két számjegyét kisebb méretűre és kissé eltoltra módosították, hogy megkülönböztessék őket az 1-es szomszédjától.
Ami más szempontból a karórát illeti, megőrzi klasszikus jellemzőit: 41 mm átmérővel és 9,5 mm vastagsággal, fehérarany tokkal, csiszolt és polírozott felületekkel, az ikonikus RO alakzattal és 20 méterig vízállósággal rendelkezik. A szíj az előző, nem limitált kiadásokkal azonos. Az üveg hátlap csavarral rögzített, és „Royal Oak Quantieme Perpetuel” és „Limited Edition of 200 Pieces” feliratokkal van díszítve.
A Royal Oak Perpetual Calendar John Mayer 5134-as óraszerkezetnek ad otthont. Első pillantásra talán nem tűnik említésre méltónak, vagy legalábbis így gondolhatnánk. Azonban, bár az óraszerkezet megfelel más RO QP modelleknek, ez a John Mayer kiadás az utolsó limitált kiadás, amelyben a 5134-es önmagát felhúzó szerkezet található. A 2015-ben bemutatott 5134-es szerkezet a klasszikus 2120-as alapját adaptálta az önfelhúzó mechanizmusát, megtartva a 4,3 mm-es vékony profilját. Eredetileg 1967-ben indult útjára, és szolgált alapjául az ikonikus Royal Oak Jumbo 5402ST-nek, amelyet 1972-ben mutattak be. Most, a 16202ST Jumbo bevezetésével, amely egy új 7121-es szerkezetet használ. Így ez egy jelentős fejezet lezárását jelzi a márka történelmében.
A 200 darabot magába foglaló, limitált kiadásban megejelenő Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar „John Mayer” Limited Edition ára 150,000 Svájci Frank lesz.